Tendencje w opiece niefizycznych klinicystów

Nie jest niespodzianką, że większa część pacjentów jest leczona przez niefizycznych świadczeniodawców opieki zdrowotnej lub, że lekarze coraz częściej korzystają z asystentów lekarzy i innych klinicystów, aby zapewnić opiekę pacjentom, o czym rozmawiali Druss i in. (Wydanie 9 stycznia) .1 To, co nietypowe w tym raporcie, to komentarz autorów, że produktywne korzystanie z niefizycy zależy od udanej integracji usług.
Oprócz większego i lepszego dostępu do opieki, społeczeństwo poszukuje opieki wysokiej jakości. Większa integracja usług ma zasadnicze znaczenie dla rozwiązania problemu jakości. W społeczności lekarza-asystenta nazywamy to praktyką zespołową. System opieki zdrowotnej dawno temu wykroczył poza model lekarza praktyka jako idealny sposób na zapewnienie opieki zdrowotnej. Dzisiaj wszyscy praktycy, w tym lekarze, są zintegrowani dzięki zawiłej sieci skierowań, systemów recenzji i wspólnych systemów informacyjnych.
Na pytanie, czy powszechniejsze stosowanie leków niefizycznych wpływa na rosnącą koordynację lub fragmentację opieki, można odpowiedzieć, badając zespołową praktykę lekarzy i asystentów lekarzy. Coraz bardziej konieczne jest, abyśmy oceniali rolę, funkcję i efekty praktyki zespołowej, zamiast skupiać się na wkładzie poszczególnych lekarzy, którzy prawdopodobnie działają w pojedynkę.
Artykuł Druss et al. odpowiada na pytanie, kto zapewnia opiekę zdrowotną. Badania wciąż są potrzebne, aby odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób opieka medyczna, zapewniona przez zespół lekarzy pod kierownictwem lekarza, jest skoordynowana w rzeczywistej praktyce i w jaki sposób społeczeństwo może korzystać z tej metody, aby zapewnić odpowiedni dostęp do opieki o wysokiej jakości.
Stephen C. Crane, Ph.D., MPH
American Academy of Physician Assistants, Alexandria, VA 22314-1552
Odniesienie1. Druss BG, Marcus SC, Olfson M, Tanielian T, Pincus HA. Trendy w opiece niefizycznych klinicystów w Stanach Zjednoczonych. N Engl J Med 2003; 348: 130-137
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
Odpowiedź
Dr Druss odpowiada: doceniam treść i ducha listu doktora Crane a. Zgadzam się, że badanie wskazuje na potrzebę lepszego zrozumienia, w jaki sposób opieka medyczna jest i, co ważniejsze, powinna być koordynowana wśród wielu grup klinicystów, którzy ją świadczą. Istotne jest, aby działania te były same w sobie wielodyscyplinarne i oparte na współpracy.
Benjamin Druss, MD, MPH
Emory University, Atlanta, GA 30322
[email protected] emory.edu
Powołanie się na artykuł (1)
[patrz też: symfaxin, sanatorium odchudzające dla dorosłych, wyszukiwarka skierowań do sanatorium nfz ]
[przypisy: zgrubienie pod pachą, szpital bródnowski rejestracja, symfaxin ]